Fairfield Ledger
http://fairfield-ia.villagesoup.com/p/1582985

Neighbors Growing Together | Dec 6, 2016
RELIGION

Churches: October 9-15, 2016

Oct 07, 2016

The following area houses of worship have submitted calendars for Sunday through Oct. 15.

Any church wanting its calendar for the week of Oct. 16-22 published in The Ledger Oct. 14 should provide information to the newsroom by 9 a.m. Thursday.

Listings are not perpetually printed. A weekly or monthly calendar must be submitted for the listing to appear in The Fairfield Ledger; specify if the submitted calendar is for the week or the month.

Updates can be emailed to lifestyles@ffledger.com, mailed to PO Box 110, Fairfield 52556 or dropped off at The Ledger office.

Call The Ledger at 472-2116 for information.

 

ABINGDON CHURCH OF CHRIST

1208 Brookville Road

Jeffrey Richard, pastor

Sunday: Sunday school 10 a.m.; worship, 10 a.m. and 6 p.m. Wednesday: Bible study, 7 p.m.

 

ANTIOCH INDEPENDENT

2363 142nd St.

John Benedict, pastor

Sunday: worship, 9:30 a.m.

 

CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTER-DAY SAINTS

2143 32nd St.

Jason Titze, bishop

Sunday: worship, 10 a.m. Wednesday: Young Men and Young Women, ages 12-18, activities 6:45 p.m. Genealogy History Center by appointment, 469-3003.

 

FAIRFIELD FRIENDS

1209 S. Sixth St.

Len Maselli, pastor

John Wilbur, associate pastor

Sunday: prayer, 7:30 a.m.; open gym for fellowship and snack, 8 a.m.; worship, 8:15 a.m.; Bible study, 9:40 a.m.; worship and kids’ church, 10:30 a.m. Monday: Kids’ Bible Club, 6:15-8:30 p.m.; ladies Bible study, 6:30 p.m. Tuesday: ladies Bible study, 9:30 a.m.; prayer, noon. Wednesday: prayer, 6 p.m.; youth group, 7-8:30 p.m.

 

FAITH BAPTIST G.A.R.B.C.

806 W. Fillmore Ave.

Sunday: Sunday school, 9:30 a.m.; worship, 10:30 a.m., 6 p.m.

 

FAITH UNITED METHODIST

304 E. Maple Ave., Libertyville

Larry Allen, pastor

Sunday: Sunday school, 9:30 a.m.; worship, 10:30 a.m. Monday: United Methodist Women meeting, 1:30 p.m.; trustee meeting, 6:30 p.m.; administrative board meeting, 7 p.m.

 

FIRST BAPTIST

205 W. Broadway Ave.

John Kermott, pastor

Chris Paul, youth pastor

www.fffbc.org

Sunday: Sunday school, 9 a.m.; worship, 10:15 a.m. Tuesday: church council meeting, 6:30 p.m. Wednesday: family supper, 5:15 p.m.; Awana Club, 6 p.m.; middle school and high school youth groups, 6:15 p.m.; adult Bible study and prayer group, 6:15 p.m.; choir practice, 8:15 p.m. Thursday: praise team practice, 7 p.m. Saturday: American Baptist Women’s Ministries Fall Rally, 9 a.m.

 

FIRST CHRISTIAN (DISCIPLES OF CHRIST)

1905 Junction Road

Dianne Brokken, pastor

Sunday: homebound Communion, 9 a.m.; adult Sunday school, 9:30 a.m.; fellowship time, 10:15 a.m.; worship and junior church, 10:30 a.m. Monday: worship/evangelism committee, 4:30 p.m.; Christian education committee, 5:30 p.m. Wednesday: prayer time, 5-6 p.m.

 

FIRST CHURCH OF THE NAZARENE

201 N. Fifth St.

Howard W. Innis, pastor

Sunday: Sunday school, 9:30 a.m.; worship, 10:30 a.m. and 6 p.m. Second and fourth Wednesdays of the month: meal and table fellowship, Nazarene Family Center, 6 p.m.

 

FIRST LUTHERAN

201 W. Briggs Ave.

Greg Friedrich, pastor

www.flcfairfield.com

Sunday: worship, with Holy Communion and Blessing of Lutheran World Relief Gifts, 9 a.m.; fellowship, with Equal Exchange coffee and tea sales, 10:10 a.m.; Sunday school and Coffee and Conversation adult Sunday school, 10:15 a.m. Tuesday: Women of the ELCA Bible study, 12:30 p.m.; WELCA Executive Board meeting, 1:45 p.m.; fellowship committee, 7 p.m. Wednesday: Confirmation meal and class, 6 p.m.; choir practice, 7 p.m. Thursday: Reformation 500 committee, 7 p.m.

 

FIRST PRESBYTERIAN

200 S. Main St.

Joseph Phipps, pastor

Jeremy Blauvelt, youth pastor

Sunday: Christian education committee meeting, 9 a.m.; worship, with Communion and Joy Hour, 10 a.m.; hayride and bonfire, Freeman farm, 4 p.m.; AA, nonsmoking, 5 p.m. Monday: women’s Bible study, Sally Denney’s home, 10 a.m.; 24/7 Dads, 6 p.m. Tuesday: AA meeting, noon; adult Bible study, 5 p.m.; AA meeting, 7 p.m. Wednesday: FAMA meeting, noon; JOY Nite, 5:30 p.m.; AA meeting, 8 p.m. Thursday: Chamber Singers rehearsal, 6:30 p.m. Friday: church office closed. Saturday: Lee Gobble graveside service, Evergreen Cemetery, 10 a.m.; AA meeting, noon.

 

FIRST UNITED METHODIST

201 N. Court St.

Todd Holman, pastor

www.fairfieldumc.org

Sunday: Sunday school, 9:30 a.m.; worship and children’s church, 10:35 a.m. Tuesday: SPPR meeting, 6 p.m. Wednesday: Kid’s Club, 3:45-5:15 p.m.; middle school youth group, 6-7 p.m.; high school youth group, 7-8 p.m.; choir rehearsal, 7:30 p.m. Thursday: Bible study, 9 a.m., Ruth Circle, 9:30 a.m.; Hannah Circle, 7 p.m. Saturday: Fall Work Day, rain or shine, 8 a.m.; Alive at Five, 5 p.m.

 

IMMANUEL LUTHERAN

Missouri Synod

1601 S. Main St.

Mark Brase, pastor

Sunday: Devine service, with Holy Communion, 9 a.m.; “The Lutheran Hour,” KMCD, 9:05 a.m.; fellowship, 10 a.m.; Sunday school for all ages, 10:30 a.m.; board of education meeting, 4:30 p.m.; elders meeting, 6 p.m. Tuesday: Pastors’ Winkel, Trinity Lutheran Church in Ottumwa, 9 a.m.; Immanuel Lutheran Ladies Circle, 7 p.m. Wednesday: weekday school, 6:30-8 p.m.

 

PRAIRIE VIEW UNITED METHODIST

27131 Highway 78, Ollie

Dave Peterson, pastor

Sunday: worship with third-grade Bibles, 9 a.m.; fellowship, following worship; Sunday school, 10:30 a.m.; Charge Conference, Bethel United Methodist Church near Sigourney, 2 p.m. Monday: blood drive, 2:30 p.m. Tuesday: Bible study, 9 a.m. Wednesday: United Methodist Women, 1:30 p.m.; SPRC, 7 p.m.; Packwood Trojans 4-H, 7 p.m. Saturday: Harvest Breakfast, sponsored by UMM to benefit P.A.W.S., 7 a.m.

 

ST. GABRIEL AND ALL ANGELS LIBERAL CATHOLIC

300 E. Burlington Ave.

Thomas Miller, rector

www.stgabe.org

Sunday: Holy Eucharist, 10:15 a.m. Tuesday: Holy Eucharist, 9 a.m. Thursday: Holy Eucharist, 9 a.m. Saturday: Holy Eucharist, 10:15 a.m.

 

ST. MARY ROMAN CATHOLIC

3100 W. Madison Ave.

Nick Adam, pastor

Sunday: Mass, 8 a.m. and 10 a.m.; senior night at the rectory, 6-8 p.m. Monday: KC meeting, with meal at 6 p.m. and meeting at 7 p.m. Tuesday: Mass, 5:15 p.m.; RCIA, 6:30 p.m.; Symbolon with Father Nick, 6:30 p.m. Wednesday: Mass, 5:15 p.m.; faith formation classes for grades 6-8, with meal at 6 p.m. and class at 6:30 p.m. Thursday: Mass, 8:30 a.m.; scripture study, 5:30 p.m. Friday: Mass, 8:30 a.m.; Rosary after Mass. Saturday: Amanda Bartos and Monty Congdon wedding, 2:30 p.m.; confessions, 4:30-5 p.m.; Mass, 5:30 p.m.

 

SPIRITUS CHRISTI INDEPENDENT CATHOLIC

51 N. Court St.

Michael Adams, pastor

www.spirituschristifairfield.org

Sunday: Mass, 10 a.m. Second Wednesday: Benediction and Healing Service, 7 p.m. Fourth Wednesday: Sung Rosary, 7 p.m.

 

WORD OF LIFE LUTHERAN LCMC

2092 Libertyville Road

Chris Fiske, pastor

www.wordoflifelc.com

Sunday: worship service, with Holy Communion, 8:30 a.m. and 10 a.m.; fellowship, 9:30 a.m. Monday: Bible study, 7 p.m. Tuesday: music pickers meeting, 6 p.m.; worship team meeting, 7 p.m. Wednesday: education, 6:30 p.m.; worship, 7 p.m.; confirmation, 7:45 p.m.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.