Fairfield Ledger
http://fairfield-ia.villagesoup.com/p/1579363

Neighbors Growing Together | Dec 6, 2016

Pekin runs at Waterworks Park

By ANDY HALLMAN Ledger news editor | Sep 28, 2016

The Pekin Panther cross-country middle school and high school teams ran at a meet Saturday in Fairfield’s Waterworks Park.

Twelve races were run in all, one for each grade from seventh through 12th and one for each sex. Both the Pekin boys and girls won their meets with scores of seven. For the girls, the next finishers were: Albia 13, Davis County 18, Highland 24, Sigourney 36 and BGM 67. For the boys, the rest of the field was: Albia 10, Davis County 14, Sigourney 18, Highland 47 and BGM 58.

Pekin cross-country coach Davis Eidahl said his team was already familiar with Fairfield’s course, having run on it three weeks prior.

“Each one of our runners had great improvement,” he said. “Now it is time to start to focus on the district and state meets.”

Pekin’s runners, their places and times, were as follows:

 

7th grade girls

(middle school runs 2 miles)

1) Lily Faris 14:48; 2) Mackenzie Dahlstrom 14:49; 3) Mia Clark 15:21; 6) Lauren Derscheid 15:40; 7) Lexi Crawford 15:53; 8) Sarah Eubanks 16:03; 10) Taylor Sylvester 17:15; 11) Jessica Holmes 17:36; 12) Emily Laumeyer 17:37; 16) Kaden Fisk 18:11; 17) Zoe Johnson 18:49; 21) Adalia Keith 25:13.

 

8th grade girls

2) Taylor Parmenter 15:09; 5) Gracie Baetsle 16:35; 12) Kaitlyn Glosser.

 

9th grade girls

(high school runs 5 kilometers)

1) Remi Duwa 21:55; 2) Emilee Linder 22:06; 10) Kira Smith 26:52; 13) Tara Kielkopf 28:02.

 

10th grade girls

1) Kelli Myers 21:55; 4) Zoey Wright 22:49; 5) Hunter Lock 23:12; 6) Ayren Essary 23:43; 7) Holli Loper 24:32; 9) Kaylee Haile 27:13; 10) Shannon Seager 27:46; 12) Katie Jones 30:31.

 

11th grade girls

3) Jordyn Earnest 24:36; 5) Kodi Dailey 26:11; 8) Megan Rohr 27:48; 10) Hailey Beam 29:18; 11) Mackenna Meyers 31:17.

 

12th grade girls

2) Shea Dahlstrom 20:27.

 

7th grade boys

6) Quinten Gains 14:28; 11) Kaleb Bennett 15:34; 12) KJ Rohr 15:37.

 

8th grade boys

3) Brady Millikin 12:01; 10) Cole Earnest 14:33; 21) Kaden Pollock 23:29.

 

9th grade boys

1) Colten Glosser 18:20; 4) Tanner Conger 19:57; 9) Brad Gaines 23:36.

 

10th grade boys

2) Cameron Millikin 19:45.

 

11th grade boys

1) Isaiah Wittrock 18:17; 3) Sam Roth 18:24;

 

12th grade boys

1) Malcolm Myers 17:05; 2) Ryan Millikin 17:05; 5) Cameron Little 18:02; 7) Nate Kielkopf 18:49.

 

Comments (0)
If you wish to comment, please login.