Fairfield Ledger
http://fairfield-ia.villagesoup.com/p/949553

Neighbors Growing Together | Jul 24, 2014

YMCA Hurricanes compete in Fairfield

Jan 17, 2013

Fairfield area youth competed in a coed swim meet Saturday as part of the Ottumwa YMCA Hurricanes at the Roosevelt Aquatic Center in Fairfield.

Jamie Reifsteck coaches the Fairfield athletes.

All area winners of events are listed below:

 

YMCA Hurricanes @ Fairfield

Boys 9-10 200 freestyle: Braydon Songer (3:12.47)

Boys 11-12 200 freestyle: Jackson Weaton (2:31.28)

Girls 15-21 200 freestyle: Baylee Bowman (2:15.90)

Girls 8-and-under medley relay: Ottumwa A (Sara Kretz, Lily Mitchell, Drennan Lindberg, Mac Payne, 1:27.43)

Boys 8-and-under medley relay: Ottumwa A (Aidan Foreman, Rece Budde, Max Weaton, Jerin Fridinger, 1:36.03)

Girls 13-14 medley relay: Ottumwa (Lauren Ward, Megan Sullivan, Jada Lippincott, Brynna Bowman, 2:19.80)

Girls 8-and-under freestyle: Drennan Lindberg (16.28)

Boys 8-and-under freestyle: Gavin Biancalana (18.81)

Girls 9-10 50 freestyle: Saige Knight (33.76)

Girls 13-14 50 freestyle: Jada Lippincott (28.72)

Boys 13-14 50 freestyle: Austin Shotts (27.20)

Girls 15-18 50 freestyle: Baylee Bowman (27.86)

Boys 8-and-under 100 IM: Max Weaton (1:38.16)

Boys 11-12 100 IM: Hunter Gullion (1:25.89)

Girls 8-and-under 50 backstroke: Drennan Lindberg (46.06)

Boys 8-and-under 50 backstroke: Max Weaton (44.68)

Girls 9-10 50 backstroke: Grace Stever (41.64)

Girls 8-and-under 50 breaststroke: Mac Payne (52.16)

Boys 9-10 50 breaststroke: Mason Roberts (46.95)

Boys 8-and-under 50 freestyle: Max Weaton (37.56)

Girls 9-10 100 freestyle: Saige Knight (1:19.12)

Boys 11-12 100 freestyle: Jackson Weaton (1:12.58)

Boys 8-and-under 25 backstroke: Rece Budde (25.14)

Girls 9-10 100 backstroke: Grace Stever (1:37.07)

Boys 9-10 100 backstroke: Landen Schafer (1:32.61)

Girls 9-10 100 breaststroke: Paige Harter (1:48.43)

Boys 9-10 100 breaststroke: Mason Roberts (1:42.28)

Boys 11-12 100 breaststroke: Hunter Gullion (1:35.31)

Girls 15-18 100 breaststroke: Baylee Bowman (1:19.89)

Girls 8-and-under freestyle relay: Ottumwa A (Drennan Lindberg, Amber Shotts, Sara Kretz, Mac Payne, 1:18.25)

Boys 8-and-under freestyle relay: Ottumwa A (Max Weaton, Quintin Hull, Aidan Foreman, Sam Weaton, 1:24.68)

Boys 9-10 freestyle relay: Ottumwa A (Landen Schafer, Dylan Barras, Kevin Kretz, Ian Roberts, 2:27.20)

Boys 11-12 freestyle relay: Ottumwa (Ian Roberts, Garrett Ward, Hunter Gullion, Jackson Weaton, 2:17.18)

Girls 15-21 freestyle relay: Ottumwa A (Baylee Bowman, Lauren Ward, Brynna Bowman, Paige Harter, 1:39.21)

Comments (0)
If you wish to comment, please login.