Fairfield Ledger
http://fairfield-ia.villagesoup.com/p/952294

Neighbors Growing Together | Dec 19, 2014

YMCA Hurricanes dominate at Burlington

Jan 24, 2013

Fairfield area youth were back in action Saturday at a coed swim meet in Burlington.

The youth swimmers are part of the Ottumwa YMCA Hurricanes, which is coached by Jamie Reifsteck and Heather Simplot.

All area winners of events are listed below:

 

YMCA Hurricanes @ Burlington

Boys 9-10 200 freestyle: Braydon Songer (3:26.96)

Girls 11-12 200 free: Maggie Voyles (2:39.89)

Boys 11-12 200 free: Jackson Weaton (2:40.88)

Girls 13-14 200 free: Lauren Ward (2:49.55)

Girls 15-18 200 free: Blair Mitchell-Bankson (2:53.59)

Boys 15-18 200 free: Adam Mueller (2:06.60)

Boys 8-and-under medley relay: Ottumwa (Aidan Foreman, Rece Budde, Sam Matthiesen, Gavin Biancalana, 1:33.05)

Girls 9-10 medley relay: Ottumwa (Grace Stever, Clare Else, Saige Knight, Chloe Stever, 2:50.40)

Boys 9-10 medley relay: Ottumwa (Landen Schafer, Dylan Barras, Spencer Ehrenhard, Nathan Whitney, 2:49.90)

Girls 11-12 medley relay: Ottumwa (Yana Gaskell, Maggie Voyles, Madalyn Morris, Emma Carlson, 3:02.18)

Girls 13-14 medley relay: Ottumwa (Lauren Ward, Megan Sullivan, Jada Lippincott, Grace Larkin, 2:24.95)

Boys 13-14 medley relay: Ottumwa (Logan Angstead, Ryley Robinson, Austin Shotts, Jackson Weaton, no time given)

Boys 15-18 medley relay: Ottumwa (Adam Mueller, Alex Christensen, Logan Angstead, Riley Hammel, 1:58.95)

Boys 8-and-under freestyle: Sam Matthiesen (15.04)

Girls 9-10 50 free: Grace Stever (35.78)

Boys 9-10 50 free: Kevin Kretz (36.99)

Girls 13-14 50 free: Jada Lippincott (28.63)

Boys 15-18 50 free: Adam Mueller (25.38)

Boys 12-18 200 IM: Adam Mueller (2:31.08)

Boys 9-10 100 IM: Spencer Ehrenhard (1:32.18)

Girls 11-12 100 IM: Madalyn Morris (1:40.15)

Boys 11-12 100 IM: Jackson Weaton (1:28.00)

Girls 8-and-under 50 backstroke: Lily Mitchell (52.65)

Girls 9-10 50 back: Grace Stever (42.84)

Boys 9-10 50 back: Landen Schafer (42.41)

Boys 11-12 50 back: Jackson Weaton (38.48)

Boys 8-and-under 25 butterfly: Sam Weaton (39.23)

Girls 9-10 50 fly: Saige Knight (39.23)

Boys 9-10 50 fly: Spencer Ehrenhard (39.22)

Girls 8-and-under 50 breaststroke: Mac Payne (50.69)

Boys 9-10 50 breast: Zach Shoemaker (53.05)

Girls 8-and-under 50 free: Mac Payne (39.81)

Girls 9-10 100 free: Saige Knight (1:20.87)

Boys 9-10 100 free: Landen Schafer (1:17.11)

Girls 13-14 100 free: Jada Lippincott (1:04.94)

Boys 13-14 100 free: Logan Angstead (59.58)

Girls 15-18 100 free: Baylee Bowman (1:00.73)

Boys 8-and-under 25 back: Gavin Biancalana (23.73)

Boys 9-10 100 back: Landen Schafer (1:29.84)

Girls 11-12 100 back: Maggie Voyles (1:26.09)

Boys 11-12 100 back: Brittan Bowman (1:31.09)

Girls 13-14 100 back: Lauren Ward (1:23.58)

Boys 13-14 100 back: Logan Angstead (1:13.48)

Girls 15-18 100 back: Baylee Bowman (1:07.39)

Girls 8-and-under 25 breast: Mac Payne (23.47)

Girls 9-10 100 breast: Paige Harter (1:45.23)

Girls 13-14 100 breast: Jada Lippincott (1:35.22)

Boys 13-14 100 breast: Austin Shotts (1:25.51)

Girls 12-18 500 free: Grace Larkin (7:47.52)

Boys 8-and-under free relay: Ottumwa (Trey Hull, Quintin Hull, Sam Weaton, Brody Angstead, 1:22.59)

Girls 9-10 free relay: Ottumwa (Paige Harter, Grace Stever, Chloe Stever, Saige Knight, 2:23.22)

Boys 9-10 freestyle relay: Ottumwa (Landen Schafer, Dylan Barras, Kevin Kretz, Spencer Ehrenhard, 2:24.97)

Boys 13-14 free relay: Ottumwa (Austin Shotts, Brittan Bowman, R. Robinson, Logan Angstead, 1:57.72)

Comments (0)
If you wish to comment, please login.