Fairfield Ledger
https://fairfield-ia.villagesoup.com/p/1744525

Mt. Pleasant News   Wash Journal
Neighbors Growing Together | Sep 21, 2018

Trojan track and field competes at WACO

By Justin Webster | Apr 30, 2018
Photo by: JUSTIN WEBSTER/Ledger photo Fairfield junior discus thrower Julia Fritz took first place at WACO Thursday with a toss of 104’09” which was 16’08” further than second place.

Fairfield’s boys’ and girls’ track teams traveled to Wayland Thursday where they both finished first in team scoring at the WACO High School Ekstrand Relays.

The gentlemen were led by 4x200 and 4x400 meter relay teams that finished first along with Landon Kooiker who won the 400 meter hurdles and high jump, Tristin Waugh and Hunter Drish who claimed the shot put and long jump titles, respectively.

The ladies’ best performances came from the 800 meter sprint medley, 4x200 meter relay and 4x100 meter relay teams that all crossed the line ahead of the competition.

Individual standouts were Julia Fritz and Olivia Roberts who were victorious in the discus throw and the shot put, respectively.

Boys’ Head Coach Brian Dunlap said, “The Ekstrand Relays win was a solid team effort.”

He added, “We scored good points in all areas...sprints, throws, hurdles, distance and jumps. Field events started us off well and we kept it up on the track.”

Performances that stood out to the Fairfield skipper were, “Drish, Kooiker, Sullivan, Wilkins and several others,” who all “had good nights that included personal records or season bests.”

Dunlap concluded with, “That’s where we want to be heading into May. Healthy, fast and as strong as possible.”

 

Girls team standings

1st Fairfield 128

2nd Mediapolis 120

3rd Washington 111

4th Fort Madison 94

5th Eddyville-B-F 75

6th Keokuk 28

 

Boys team standings

1st Fairfield 142

2nd Mediapolis 118

3rd Washington 116

4th Fort Madison 85

5th Keokuk 62

6th Central Lee 38

 

girls 800 sprint medley

1st Fairfield 1:59.26

 

boys 800 sprint medley

2nd Fairfield 1:41.28

 

girls 3000 meter run

1st Ashley Bloomquist 11:22.60

 

boys 3200 meter run

3rd Bryan Wilkins 11:44.0

4th Aiden Daugherty 11:48.68

 

boys 4x800 meter relay

2nd Fairfield 9:09.76

 

girls 100 meter dash

1st Aluna Olaniyi 13.58

7th Blair Bowman 14.90

 

boys 100 meter dash

7th Drew Martin 12.78

8th Carter Ferrel 12.83

 

girls distance medley

3rd Fairfield 5:00.89

 

boys distance medley

2nd Fairfield 4:05.42

 

boys 400 meter dash

2nd Drew Martin Fairfield 56.67

3rd Kevin Kretz Fairfield 56.99

 

girls 4x200 meter relay

1st Fairfield 1:55.93

 

boys 4x200 meter relay

1st Fairfield 1:36.95

 

girls 100 meter hurdles

2nd Carin Corrick 17.96

7th Kristen Daugherty 18.90


girls 800 meter run

1st Ashley Bloomquist 2:33.3

 

boys 800 meter run

3rd Mark Diers 2:12.16

4th Alex Forrest

 

girls 200 meter dash

2nd Aluna Olaniyi 27.82

7th Hailey Pohren-Gevock

 

boys 200 meter dash

6th Drew Martin 25.94

7th Carter Ferrel 26.08

 

girls 400 meter hurdles

2nd Kristen Daugherty 1:13.16

 

boys 400 meter hurdles

1st Landon Kooiker 59.73

6th Tristin Waugh 1:06.43

 

boys 1600 meter run

4th Alex Forrest 5:02.05

5th Gannon Courtright 5:05.33

 

girls 4x100 meter relay

1st Fairfield 55.27

 

boys 4x100 meter relay

2nd Fairfield 47.12

 

boys 4x400 meter relay

1st Fairfield 3:43.23

 

girls discus throw

1st Julia Fritz 104’09”

3rd Anna Westphal 79’11”

 

boys discus throw

1st Tristin Waugh 133’02”

4th Steeler Higdon 118’11”

 

boys long jump

1st Hunter Drish 19’6.50”

7th Ashton Lankford 17’7.50”

 

girls long jump

3rd Carly Ferrel 14’02”

 

boys high jump

1st Landon Kooiker 6’02”

4th Ethan Waugh 5’02”

 

girls shot put

1st Olivia Roberts 33’2.5”

4th Julia Fritz 31’04”

 

boys shot put

8th Steeler Higdon 39’

9th Tristin Waugh 38’

Comments (0)
If you wish to comment, please login.